Loading...
You are here:  Home  >  Calendar >  Results of the San Pasqual Invitational Wrestling Tournament

Results of the San Pasqual Invitational Wrestling Tournament

By   /  January 21, 2019  /  No Comments

    Print    

San Pasqual Invitational Wrestling Tournament-

1 Olympian OLYM 227.0
2 Mira Mesa MIME 183.0
3 Rancho Bernardo RABE 160.0
4 West Hills WEHI 143.0
5 Mission Hills MIHI 94.5
6 Carlsbad CARL 67.5
7 Torrey Pines TOPI 59.0
8 Central Union CEUN 58.0
9 Serra SERR 57.0
10 Army & Navy Academy A&NA 56.0
11 San Pasqual SAPA 55.0
12 Valley Center VACE 55.0
13 St Augustine STAU 51.5
14 Escondido ESCO 48.5
15 Holtville HOLT 33.0
16 Maranatha Christian San Diego MCSD 28.0
17 Clairemont CLAI 27.0
18 Morse MORS 27.0
19 Santana SANT 27.0
20 Sage Creek SAGE 23.0
21 The Bishops School BISH 23.0
22 Westview WEST 11.0
23 High Tech Chula Vista HTCV 10.0

Varsity – 108 – Guaranteed Places

  • 1st Place – George Aguilar of Carlsbad
  • 2nd Place – Zachary Ikaika Ramos of Olympian
  • 3rd Place – Dean Gallegos of Mission Hills
  • 4th Place – Tan Duong of Mira Mesa
  • 5th Place – Donovan Johnston of Holtville
  • 6th Place – Dominic Pacheco of St Augustine

1st Place Match – George Aguilar (Carlsbad) won by decision over Zachary Ikaika Ramos (Olympian) (Dec 3-0)3rd Place Match – Dean Gallegos (Mission Hills) won by rule over Tan Duong (Mira Mesa) (RULE)

5th Place Match – Donovan Johnston (Holtville) won by rule over Dominic Pacheco (St Augustine) (RULE)

Varsity – 115 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Nikko Beato of Rancho Bernardo
  • 2nd Place – Gavin Concepcion of Rancho Bernardo
  • 3rd Place – Brandon L Dequito of Olympian
  • 4th Place – Alfonso Cruz of Mission Hills
  • 5th Place – Ethan Howard of Serra
  • 6th Place – William Funes of West Hills

1st Place Match – Nikko Beato (Rancho Bernardo) won by decision over Gavin Concepcion (Rancho Bernardo) (Dec 6-3)

3rd Place Match – Brandon L Dequito (Olympian) won by decision over Alfonso Cruz (Mission Hills) (Dec 8-6)

5th Place Match – Ethan Howard (Serra) won by fall over William Funes (West Hills) (Fall 1:09)

Varsity – 122 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Brock Puentes of Valley Center
  • 2nd Place – Calel Velasco of Mira Mesa
  • 3rd Place – Jaydon Caolie of Olympian
  • 4th Place – Ricardo Carbajal of Central Union
  • 5th Place – Justin Zingale of West Hills
  • 6th Place – Lucas Jeetan of Carlsbad

1st Place Match – Brock Puentes (Valley Center) won by decision over Calel Velasco (Mira Mesa) (Dec 4-3)

3rd Place Match – Jaydon Caolie (Olympian) won by fall over Ricardo Carbajal (Central Union) (Fall 2:53)

5th Place Match – Justin Zingale (West Hills) won by fall over Lucas Jeetan (Carlsbad) (Fall 0:57)

Varsity – 128 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Andy Nguyen of Mira Mesa
  • 2nd Place – Julian Rodriguez of Escondido
  • 3rd Place – Travis Byrd of West Hills
  • 4th Place – Cole Kirby of Sage Creek
  • 5th Place – Ralph J Magsino of Olympian
  • 6th Place – Ty Milner of San Pasqual

1st Place Match – Andy Nguyen (Mira Mesa) won by decision over Julian Rodriguez (Escondido) (Dec 6-2)

3rd Place Match – Travis Byrd (West Hills) won by fall over Cole Kirby (Sage Creek) (Fall 4:12)

5th Place Match – Ralph J Magsino (Olympian) won by rule over Ty Milner (San Pasqual) (RULE)

Varsity – 134 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Eddie Chiw of Mira Mesa
  • 2nd Place – Sam Wardlow of Carlsbad
  • 3rd Place – Mathias Brooks of West Hills
  • 4th Place – Bradley Conner of Serra
  • 5th Place – Ryan J Magsino of Olympian
  • 6th Place – Sarokar Shrestha of Rancho Bernardo

1st Place Match – Eddie Chiw (Mira Mesa) won by fall over Sam Wardlow (Carlsbad) (Fall 1:54)

3rd Place Match – Mathias Brooks (West Hills) won by decision over Bradley Conner (Serra) (Dec 3-0)

5th Place Match – Ryan J Magsino (Olympian) won by fall over Sarokar Shrestha (Rancho Bernardo) (Fall 3:10)

Varsity – 140 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Nik Rizzo of Rancho Bernardo
  • 2nd Place – Gavin Kaminski of Mira Mesa
  • 3rd Place – Christian Quinto of St Augustine
  • 4th Place – Jacob W Neiman of Olympian
  • 5th Place – Mazen Idriss of Torrey Pines
  • 6th Place – Miguel Rojas of Sage Creek

1st Place Match – Nik Rizzo (Rancho Bernardo) won by decision over Gavin Kaminski (Mira Mesa) (Dec 15-10)

3rd Place Match – Christian Quinto (St Augustine) won by fall over Jacob W Neiman (Olympian) (Fall 3:45)

5th Place Match – Mazen Idriss (Torrey Pines) won by fall over Miguel Rojas (Sage Creek) (Fall 1:40)

Varsity – 147- Guaranteed Places

  • 1st Place – Mico Gonzalez of Olympian
  • 2nd Place – Francisco Senteno of Mission Hills
  • 3rd Place – Norman Stone of West Hills
  • 4th Place – Juan Salazar of Clairemont
  • 5th Place – Antonio Torres of Carlsbad
  • 6th Place – Minjun Kim of Westview

1st Place Match – Mico Gonzalez (Olympian) won by decision over Francisco Senteno (Mission Hills) (Dec 6-4)

3rd Place Match – Norman Stone (West Hills) won by fall over Juan Salazar (Clairemont) (Fall 0:59)

5th Place Match – Antonio Torres (Carlsbad) won by fall over Minjun Kim (Westview) (Fall 2:06)

Varsity – 154 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Joseph Castillo of Central Union
  • 2nd Place – Andrew Han of Rancho Bernardo
  • 3rd Place – Elijah Alipaz of Rancho Bernardo
  • 4th Place – Cameron Wilson of Santana
  • 5th Place – Marko Alvarez of Olympian
  • 6th Place – Isai Ramos of San Pasqual

1st Place Match – Joseph Castillo (Central Union) won by major decision over Andrew Han (Rancho Bernardo) (Maj 13-5)

3rd Place Match – Elijah Alipaz (Rancho Bernardo) won by fall over Cameron Wilson (Santana) (Fall 3:42)

5th Place Match – Marko Alvarez (Olympian) won by fall over Isai Ramos (San Pasqual) (Fall 0:53)

Varsity – 162 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Zidarevich of Rancho Bernardo
  • 2nd Place – Tyshawn N Anderson of Olympian
  • 3rd Place – Ashton Mcdowell of West Hills
  • 4th Place – Gustavo Reynoso of St Augustine
  • 5th Place – Draven Yarnall of Central Union
  • 6th Place – Raymond Stehly of Valley Center

1st Place Match – Zach Zidarevich (Rancho Bernardo) won by decision over Tyshawn N Anderson (Olympian) (Dec 1-0)

3rd Place Match – Ashton McDowell (West Hills) won by rule over Gustavo Reynoso (St Augustine) (RULE)

5th Place Match – Draven Yarnall (Central Union) won by fall over Raymond Stehly (Valley Center) (Fall 2:54)

Varsity – 172 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Noah Rupp of Maranatha Christian San Diego
  • 2nd Place – Timothy Hill of Mira Mesa
  • 3rd Place – David Bernstein of Torrey Pines
  • 4th Place – Stephen Lanier of Army & Navy Academy
  • 5th Place – Rylen J Gregorio of Olympian
  • 6th Place – Jax Murren of Valley Center

1st Place Match – Noah Rupp (Maranatha Christian San Diego) won by fall over Timothy Hill (Mira Mesa) (Fall 3:58)

3rd Place Match – David Bernstein (Torrey Pines) won by fall over Stephen Lanier (Army & Navy Academy) (Fall 2:13)

5th Place Match – Rylen J Gregorio (Olympian) won by major decision over Jax Murren (Valley Center) (Maj 17-8)

Varsity – 184 – Guaranteed Places

  • 1st Place – John A Johnson of Olympian
  • 2nd Place – Benjamin Rohrbacher of Army & Navy Academy
  • 3rd Place – Eddie Marquis of West Hills
  • 4th Place – Gage Harrison of Torrey Pines
  • 5th Place – Kurtis Modlin of Mira Mesa
  • 6th Place – David Ascencio of Holtville

1st Place Match – John A Johnson (Olympian) won by decision over Benjamin Rohrbacher (Army & Navy Academy) (Dec 7-5)

3rd Place Match – Eddie Marquis (West Hills) won by fall over Gage Harrison (Torrey Pines) (Fall 2:27)

5th Place Match – Kurtis Modlin (Mira Mesa) won by rule over David Ascencio (Holtville) (RULE)

Varsity – 197 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Weiland Goudarzi of Mission Hills
  • 2nd Place – Nick Blanchard of Rancho Bernardo
  • 3rd Place – Antonio Ramirez of Escondido
  • 4th Place – Aren Cobb of Serra
  • 5th Place – Jericho Raguine of Morse
  • 6th Place – Kameron Davis of San Pasqual

1st Place Match -Weiland Goudarzi (Mission Hills) won by medical forfeit over Nick Blanchard (Rancho Bernardo) (MFF)

3rd Place Match – Antonio Ramirez (Escondido) won by decision over Aren Cobb (Serra) (Dec 7-2)

5th Place Match – Jericho Raguine (Morse) won by rule over Kameron Davis (San Pasqual) (RULE)

Varsity – 222 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Champion Johnson of The Bishops School
  • 2nd Place – Saul Sanchez of West Hills
  • 3rd Place – Fernando Reyes of San Pasqual
  • 4th Place – Pablo Cardenas of Rancho Bernardo
  • 5th Place – Rico Kido-doty of Rancho Bernardo
  • 6th Place – Larry Wu of Army & Navy Academy

1st Place Match – Champion Johnson (The Bishops School) won by decision over Saul Sanchez (West Hills) (Dec 11-6)

3rd Place Match – Fernando Reyes (San Pasqual) won by fall over Pablo Cardenas (Rancho Bernardo) (Fall 2:28)

5th Place Match – Rico Kido-doty (Rancho Bernardo) won by fall over Larry Wu (Army & Navy Academy) (Fall 1:50)

Varsity – 287 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Luis A Castro of Olympian
  • 2nd Place – Elijah Joseph of Mira Mesa
  • 3rd Place – Marcus Nguyen of Rancho Bernardo
  • 4th Place – Iverson Sandoval of Morse
  • 5th Place – Issac Gonzalez of Holtville
  • 6th Place – Stephen Wei of Army & Navy Academy

1st Place Match – Luis A Castro (Olympian) won by fall over Elijah Joseph (Mira Mesa) (Fall 0:43)

3rd Place Match – Marcus Nguyen (Rancho Bernardo) won by major decision over Iverson Sandoval (Morse) (Maj 16-8)

5th Place Match – Issac Gonzalez (Holtville) won by forfeit over Stephen Wei (Army & Navy Academy) (FF)

    Print    

Do you want more news like this? We're supported by our subscribers and readers!

  • Published: 7 months ago on January 21, 2019
  • By:
  • Last Modified: January 21, 2019 @ 9:23 pm
  • Filed Under: Sports

About the author

Founder

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You might also like...

North County Baseball Highlights

Read More →