Loading...
You are here:  Home  >  Calendar >  Results of the Jim Londos Wrestling Tournament at Orange Glen High School

Results of the Jim Londos Wrestling Tournament at Orange Glen High School

By   /  January 21, 2019  /  No Comments

    Print    

1 Patrick Henry  PH 240.5

2 Brawley BRW 151.0

3 Poway PWY 128.0

4 Rancho Buena Vista RBV 98.5

5 Escondido ESC 82.0

6 Orange Glen OG 78.0

7 El Camino ECM 77.0

8 Carlsbad CBD 75.5

9 Valley Center VC 73.0

10 Fallbrook FLB 71.5

11 Indio IND 69.0

12 Mission Hills MH 65.5

13 HoltvilleH TV 65.0

14 San Marcos SM 59.0

15 Guajome Park GP 50.0

16 St. Augustine STA 46.5

17 Great Oak GO 44.0

18 Oceanside OCS 42.0

19 Sage Creek SC 42.0

20 Westview WVW 39.0

21 Scripps Ranch SR 35.0

22 Canyon Crest Academy CCA 31.0

23 Montgomery MON 24.0

24 Army/Navy Academy ANA 19.0

25 Castle Park CP 16.5

Varsity – 108 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Moreno of Brawley
  • 2nd Place – George Aguilar of Carlsbad
  • 3rd Place – Dominic De`Altonaga of Poway
  • 4th Place – Kainalu Texeira of Great Oak
  • 5th Place – Dominic Pacheco of St. Augustine
  • 6th Place – Kevin Stark of Escondido

1st Place Match – Daniel Moreno (Brawley) won by decision over George Aguilar (Carlsbad) (Dec 9-4)

3rd Place Match – Dominic De`Altonaga (Poway) won by rule over Kainalu Texeira (Great Oak) (RULE)

5th Place Match – Dominic Pacheco (St. Augustine) won by rule over Kevin Stark (Escondido) (RULE)

Varsity – 115 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Anthony Bercu of Patrick Henry
  • 2nd Place – Anthony Maldonado of Brawley
  • 3rd Place – Angel Garduno of Indio
  • 4th Place – Adrian Ruz of St. Augustine
  • 5th Place – Xavier Alvarado of Castle Park
  • 6th Place – Isaac Munoz of Escondido

1st Place Match – Anthony Bercu (Patrick Henry) won by decision over Anthony Maldonado (Brawley) (Dec 9-7)

3rd Place Match – Angel Garduno (Indio) won by decision over Adrian Ruz (St. Augustine) (Dec 9-3)

5th Place Match – Xavier Alvarado (Castle Park) won by rule over Isaac Munoz (Escondido) (RULE)

Varsity – 122 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Johnny Lopez of Poway
  • 2nd Place – Brock Puentes of Valley Center
  • 3rd Place – Marco Alejandre of Fallbrook
  • 4th Place – Evan Adler of Patrick Henry
  • 5th Place – Luke Bosworth of Scripps Ranch
  • 6th Place – Dorian Sjolund of Carlsbad

1st Place Match – Johnny Lopez (Poway) won by fall over Brock Puentes (Valley Center) (Fall 2:51)

3rd Place Match – Marco Alejandre (Fallbrook) won by rule over Evan Adler (Patrick Henry) (RULE)

5th Place Match – Luke Bosworth (Scripps Ranch) won by medical forfeit over Dorian Sjolund (Carlsbad) (MFF)

Varsity – 128 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Julian Rodriguez of Escondido
  • 2nd Place – Nathan Nasseri of Poway
  • 3rd Place – Kevin Sanchez of Fallbrook
  • 4th Place – Cole Kirby of Sage Creek
  • 5th Place – Ryan Bethel of Scripps Ranch
  • 6th Place – Payton Iten of Holtville

1st Place Match – Julian Rodriguez (Escondido) won by decision over Nathan Nasseri (Poway) (Dec 7-3)

3rd Place Match – Kevin Sanchez (Fallbrook) won by rule over Cole Kirby (Sage Creek) (RULE)

5th Place Match – Ryan Bethel (Scripps Ranch) won by rule over Payton Iten (Holtville) (RULE)

Varsity – 134 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Sam Wardlow of Carlsbad
  • 2nd Place – Braedon Decena* of Great Oak
  • 3rd Place – Ansin Sloat Davis of Rancho Buena Vista
  • 4th Place – Sebastian Ruiz of Valley Center
  • 5th Place – Adrian Sanchez of Indio
  • 6th Place – Preston Brewer of Brawley

1st Place Match – Sam Wardlow (Carlsbad) won by tech fall over Braedon Decena* (Great Oak) (TF 19-4)

3rd Place Match – Ansin Sloat Davis (Rancho Buena Vista) won by fall over Sebastian Ruiz (Valley Center) (Fall 0:43)

5th Place Match – Adrian Sanchez (Indio) won by medical forfeit over Preston Brewer (Brawley) (MFF)

Varsity – 140 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Jose Guiterrez of Brawley
  • 2nd Place – Daytona Fernandez of Great Oak
  • 3rd Place – Jacob Miller of Patrick Henry
  • 4th Place – Santiago Garcia – Rodriguez of Rancho Buena Vista
  • 5th Place – Christian Korbacher of El Camino
  • 6th Place – Trevor Dain of Poway

1st Place Match – Jose Guiterrez (Brawley) won by major decision over Daytona Fernandez (Great Oak) (Maj 12-2)

3rd Place Match – Jacob Miller (Patrick Henry) won by rule over Santiago Garcia – Rodriguez (Rancho Buena Vista) (RULE)

5th Place Match – Christian Korbacher (El Camino) won by medical forfeit over Trevor Dain (Poway) (MFF)

Varsity – 147 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Gavin Hingtgen of Patrick Henry
  • 2nd Place – Abel Favela of Brawley
  • 3rd Place – Roberto Reyes of Orange Glen
  • 4th Place – Antonio Torres of Carlsbad
  • 5th Place – Jeffrey Lamouree of Poway
  • 6th Place – Francisco Senteno of Mission Hills

1st Place Match – Gavin Hingtgen (Patrick Henry) won by decision over Abel Favela (Brawley) (Dec 4-2)

3rd Place Match – Roberto Reyes (Orange Glen) won by rule over Antonio Torres (Carlsbad) (RULE)

5th Place Match   – Jeffrey Lamouree (Poway) won by rule over Francisco Senteno (Mission Hills) (RULE)

Varsity – 154 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Alan Carrillo of Brawley
  • 2nd Place – Joshua Bowe-McCleod of El Camino
  • 3rd Place – Caleb Chambers of Holtville
  • 4th Place – Matt Jarvis of San Marcos
  • 5th Place – Aidan Keck of Patrick Henry
  • 6th Place – Jonatan Ambriz of Rancho Buena Vista

1st Place Match – Alan Carrillo (Brawley) won by fall over Joshua Bowe-McCleod (El Camino) (Fall 3:26)

3rd Place Match – Caleb Chambers (Holtville) won by rule over Matt Jarvis (San Marcos) (RULE)

5th Place Match – Aidan Keck (Patrick Henry) won by rule over Jonatan Ambriz (Rancho Buena Vista) (RULE)

Varsity – 162 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Zavion Guy of Patrick Henry
  • 2nd Place – Brendon Collier of Poway
  • 3rd Place – Ja`Quez Goodson of Oceanside
  • 4th Place – Luke McLellan of Sage Creek
  • 5th Place – Christopher Adams of Orange Glen
  • 6th Place – Austin Chacon of Guajome Park

1st Place Match – Zavion Guy (Patrick Henry) won by fall over Brendon Collier (Poway) (Fall 0:38)

3rd Place Match – Ja`Quez Goodson (Oceanside) won by decision over Luke McLellan (Sage Creek) (Dec 10-3)

5th Place Match – Christopher Adams (Orange Glen) won by rule over Austin Chacon (Guajome Park) (RULE)

Varsity – 172 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Mario Albarran of Rancho Buena Vista
  • 2nd Place – David Hetter of Patrick Henry
  • 3rd Place – Jax Murren of Valley Center
  • 4th Place – Julian Garcia of Orange Glen
  • 5th Place – Frank Sanchez of San Marcos
  • 6th Place – Sabastian Edminister of Poway

1st Place Match – Mario Albarran (Rancho Buena Vista) won by major decision over David Hetter (Patrick Henry) (Maj 10-2)

3rd Place Match – Jax Murren (Valley Center) won by fall over Julian Garcia (Orange Glen) (Fall 2:47)

5th Place Match – Frank Sanchez (San Marcos) won by medical forfeit over Sabastian Edminister (Poway) (MFF)

Varsity – 184 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Nicholas Pira of Guajome Park
  • 2nd Place – Kellen Foster of Patrick Henry
  • 3rd Place – Weiland Goudarzi of Mission Hills
  • 4th Place – Ian Tully of Rancho Buena Vista
  • 5th Place – Daniel Hernandez of Orange Glen
  • 6th Place – Mason Lauffer of El Camino

1st Place Match – Nicholas Pira (Guajome Park) won by fall over Kellen Foster (Patrick Henry) (Fall 1:07)

3rd Place Match – Weiland Goudarzi (Mission Hills) won by decision over Ian Tully (Rancho Buena Vista) (Dec 5-3)

5th Place Match – Daniel Hernandez (Orange Glen) won by decision over Mason Lauffer (El Camino) (Dec 5-1)

Varsity – 197 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Antonio Ramirez of Escondido
  • 2nd Place – Jose Sanchez of Montgomery
  • 3rd Place – Matthew Amankonah of Canyon Crest Academy
  • 4th Place – Eric (Trey) Russell of Oceanside
  • 5th Place – Jeffrey Dotson of Patrick Henry
  • 6th Place – Mathias Sorensen of San Marcos

1st Place Match – Antonio Ramirez (Escondido) won by fall over Jose Sanchez (Montgomery) (Fall 5:01)

3rd Place Match – Matthew Amankonah (Canyon Crest Academy) won in tie breaker – 1 over Eric (Trey) Russell (Oceanside) (TB-1 0-0)

5th Place Match – Jeffrey Dotson (Patrick Henry) won by tech fall over Mathias Sorensen (San Marcos) (TF 15-0)

Varsity – 222 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Jayce Jovero of Mission Hills
  • 2nd Place – Edward Rubin of Holtville
  • 3rd Place – Michael Stathorakis of Patrick Henry
  • 4th Place – Juan Lopez-Lara of Indio
  • 5th Place – Richard Avila of Brawley
  • 6th Place – Isaac Villagomaz of San Marcos

1st Place Match – Jayce Jovero (Mission Hills) won by fall over Edward Rubin (Holtville) (Fall 1:50)

3rd Place Match – Michael Stathorakis (Patrick Henry) won by fall over Juan Lopez-Lara (Indio) (Fall 3:14)

5th Place Match – Richard Avila (Brawley) won by rule over Isaac Villagomaz (San Marcos) (RULE)

Varsity – 287 – Guaranteed Places

  • 1st Place – Erik Cole of Westview
  • 2nd Place – Javier Montoya of Fallbrook
  • 3rd Place – Richard Dauti of Patrick Henry
  • 4th Place – Stephen Wei of Army/Navy Academy
  • 5th Place – Ricardo Mendez of Holtville
  • 6th Place – Harlley Martinez of El Camino

1st Place Match – Erik Cole (Westview) won by fall over Javier Montoya (Fallbrook) (Fall 1:41)

3rd Place Match – Richard Dauti (Patrick Henry) won by fall over Stephen Wei (Army/Navy Academy) (Fall 0:34)

5th Place Match – Ricardo Mendez (Holtville) won by fall over Harlley Martinez (El Camino) (Fall 5:10)

    Print    

Do you want more news like this? We're supported by our subscribers and readers!

  • Published: 7 months ago on January 21, 2019
  • By:
  • Last Modified: January 21, 2019 @ 9:52 pm
  • Filed Under: Sports

About the author

Founder

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You might also like...

North County Baseball Highlights

Read More →